Od verze 19.1 výše obsahuje Altium Designer novou a velmi užitečnou klávesovou zkratku Ctrl+E, která i během kreslení spojů nebo v průběhu jakékoliv jiné operace zpřístupní nastavení přichytávání kurzoru k významným bodům v DPS.
Jedná se o stejná nastavení, která jsou dostupná v liště ActiveBar pod ikonkou magnetu , ale také v podrobnější podobě v panelu Properties ve chvíli, kdy nemáte v DPS vybraný žádný objekt. V ten moment je panel Properties v režimu Board, kde se zobrazují celkové vlastnosti aktuálního dokumentu.
ActiveBar s otevřenou nabídkou Snap Options
Snap Options v panelu Properties při režimu Board
V horní části Snap Options se nabízí přepínače Grids, Guides a Axes:
Ukázka funkce přichytávání kurzoru Axes
Dolní část nastavení přichytávání už obsahuje konkrétní výčet typů míst, ke kterým je přichycení povoleno. Běžná místa jako konce spojů, okraj desky nebo středy pájecích bodů byla doplněna o další užitečné možnosti, jako jsou průsečíky čar nebo obrysy pájecích plošek. Povolení nebo zakázání všech přichytávacích míst lze docílit rychle tlačítkem All - On / All - Off v záhlaví, které v AD 20.0 dostalo ještě třetí polohu Custom, která si pamatuje poslední uživatelem nastavenou kombinaci a lze ji tak rychle vyvolat zpět.
Po provedení potřebných změn lze okno Snap Options zavřít klávesou Esc nebo opětovným použitím Ctrl+E.
Je dobré si i připomenout, že přichytávání je dále řízeno i klávesovou zkratkou Shift+E, která v pořadí nastavuje celkové vypnutí přichytávání, povoluje přichytávat na aktuální vrstvě nebo na všech vrstvách.
Pro úplnost bych rád zmínil i rychlé zapnutí zarovnávání při přesunu součástek nejprve obrysů s ostatními součástkami – držením Ctrl při přesunu – a pak středů jejich pájecích plošek – držením Shift, které fungují podobně jako funkce Axes (viz následující animace).
Ukázka přichytávání součástek na okraj (Ctrl) a pak pájecí plošky (Shift)
Kompletní dokumentaci přichytávání a systému mřížek v AD naleznete v dokumentaci.
Petr Tošovský