Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Novinky v Altium Designeru 21

AD21logoPoslední roky bývá zvykem, že koncem kalendářního roku představí Altium svou novou verzi Altium Designeru. Ačkoliv byl rok 2020 v mnohém výjimečný, tato tradice zůstala zachována, a tak jsme měli možnost ještě před Vánocemi zjistit, jaké novinky verze AD 21 přináší.

Velkých novinek jsme se v návaznosti na nový engine, který byl přidán v předchozí verzi, dočkali v oblasti Spice simulací. Ten zvýšil rychlost, přesnost a spolehlivost simulací a nyní se další vylepšení soustředila na zjednodušení ovládání simulací. V AD 21 se tedy poprvé setkáváme s novým panelem Simulation Dashboard, který uživatele provede simulací ve čtyřech návazných krocích. Takto lze udělat všechny potřebné kroky k simulaci, jako je kontrola obvodu a modelů, nastavení zdrojů simulace a sond nebo také nastavení typu analýzy a její spuštění, to vše na jednom místě. Výsledky a nastavení simulace jsou navíc v panelu uloženy k pozdějšímu použití.

 

SimulationDashboard

 

 

Zatímco ve schematickém editoru nalezneme pouze drobné změny, týkající se především zlepšení orientace ve schématu a zjednodušení kontroly propojení, tak v editoru součástek se setkáváme s dlouho poptávanou funkcí, a to s mapováním pinu k více padům. Díky této funkci lze u součástky, která má více fyzických padů připojených na stejný signál, reprezentovat tyto signály ve schématu pomocí jednoho pinu.

Od verze AD 21 mají uživatelé také možnost si zvolit zcela nový přístup k vytváření a správě návrhových pravidel, která jsou nově rozdělena podle typu ovlivněného objektu. Nové zobrazení správce návrhových pravidel má podobu samostatného dokumentu, takže i při nastavování pravidel je hlavní PCB editor přístupný a lze se do něj přepínat. Další výhodou je, že u základních pravidel si uživatelé vystačí bez nutnosti vkládání složitých výrazů, tzv. Custom Query, a bez nutnosti upravování priority pravidla. Ta se totiž určí automaticky na základě rozsahu pravidla a typu objektu, kterého se pravidlo týká. Tento nový přístup je kompatibilní s původním systémem a již vytvořená pravidla lze mezi nimi přenášet.

 

DRCDocumentEditor

 

Také v PCB editoru jsme se dočkali několika menších úprav, ze kterých stojí za zmínku např. vylepšené posouvání zaroutovaných prokovů a diferenciálních párů nebo také možnost ovládání v 3D zobrazení pomocí zkratek na numerické klávesnici. Jako další podpora pro High-speed návrhy byly přidány dva zcela nové vzory pro vyrovnávání délek kritických signálů, a to vzory typu Saw-tooth a Trombone. Celkem tedy Altium Designer nabízí na výběr ze tří vzorů pro vyrovnání délek, což umožňuje uživateli vybrat vhodný vzor podle potřeby a prostoru na desce.

Kromě výše zmíněného došlo samozřejmě také na několik oprav a dalších vylepšení, jejichž kompletní popis naleznete v dokumentaci.

 

 

Gooter Gap 2

Retry


Retry s.r.o.
Jana Babáka 11
612 00 Brno, ČR

 

 

tel: +420 549 210 082
e-mail:infoproti_spamuedatools.cz
web: www.edatools.cz